Componența I a Comisiei Naționale de Heraldică
(Decretul nr. 415 din 5 decembrie 1995)

Președinte CNH
MISCHEVCA Vladimir
Vicepreședinte CNH
SCHIȚCO Nicolae
Membri CNH
BOGATOV Constantin
CIOBANU Constantin
CIUȘ Mihail
COLÎBNEAC Alexei
JITARU Grigore
ODAINIC Simion
TABAC Silviu

Componența a II-a a Comisiei Naționale de Heraldică
(Decretul nr. 385-II din 4 decembrie 1997)

Președinte CNH
BURGHIU Iacob
Vicepreședinte CNH
MISCHEVCA Vladimir
Secretar CNH
CHISTRUGA Zinaida
Membri CNH
BOGATOV Constantin
CIOBANU Constantin
CIUȘ Mihail
COLÎBNEAC Alexei
GRECU RAISA
ODAINIC Simion
PAIUL Vera
TABAC Silviu

Componența a III-a a Comisiei Naționale de Heraldică
(Decretul nr. 1139-III din 22 februarie 2003)

Președinte CNH
DUBROVSCHI Anatolie (până la 6 februarie 2004)
PLATON Mihail (din 6 februarie 2004)
Vicepreședinți CNH
MISCHEVCA Vladimir
TABAC Silviu
Secretar CNH
BOGDAN Vladimir
Membri CNH
BOGATOV Constantin
BOTNARI Oleg (până la 6 februarie 2004)
OHOTNICOV Alexandru (din 6 februarie 2004)
CHIROȘCA Dorian
CIOBANU Constantin
ODAINIC Simion
PAIUL Vera
RĂILEANU Nicolae
TARAN Nicolae
ZAMȘA Simion

Componența a IV-a a Comisiei Naționale de Heraldică
(Decretul 1890-IV din 16 octombrie 2008)

Președinte CNH
ȘLAPAC Mariana
Vicepreședinți CNH
OHOTNICOV Alexandru
TABAC Silviu
Secretar CNH
GUȚU Grigore (până la 31 martie 2014)
CREȚU Victor (din 1 aprilie 2014 până la 6 iunie 2016)
SCHIȚCO Nicolae (din 1 august 2016)
Membri CNH
BOGATOV Constantin
BOLDUREANU Ana
BUZILĂ Varvara
CHIROȘCA Dorian (până la 31 mai 2010)
BOLOCAN Lilia (din 31 mai 2010)
CIOCANU Sergius
COLÎBNEAC Alexei
MISCHEVCA Vladimir
ODAINIC Simion
RĂILEANU Nicolae
CAMINSCHI Iurie (din 11 noiembrie 2013)

Componența a V-a a Comisiei Naționale de Heraldică
(Decretul nr. 65-VIII din 24 februarie 2017, cu modificările și completările ulterioare)

Președinte CNH
POPOVICI Corneliu
Vicepreședinte CNH
ȘLAPAC Mariana
Secretar CNH
SCHIȚCO Nicolae (până la 29 aprilie 2020)
FURTUNĂ Angela (din 8 iunie 2020)
Membri CNH
BOGATOV Constantin
BOLDUREANU Ana
APOSTOL Octavian (până la 10 iulie 2017)
BOLOCAN Lilia (din 10 iulie 2017)
BRIHUNEȚ Manole
BUZILĂ Varvara
CAMINSCHI Iurie (până la 20 mai 2020)
NIȚA Nicolae (din 22 iulie 2020)
CIOCANU Sergius
COLÎBNEAC Alexei
DRAGNEV Emil
MISCHEVCA Vladimir
ODAINIC Simion
TABAC Silviu